ZIOŁA NA CO DZIEŃ

Na talerzach Polaków coraz częściej pojawiają się świeże zioła. To doby znak. W sklepach jest mnóstwo rozmaitych ziół, które dobrze pielęgnowane mogą przetrwać cały rok. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce na parapecie lub balkonie, zakupić ulubione gatunki w doniczkach i regularnie przyglądać się ich potrzebom. Dzięki temu będziemy mogli dodawać korzystać z ich dobrodziejstwa na co dzień. Dlatego przygotowałem parę wskazówek jak się za to zabrać.

Czy słońce czy cień ? Idealnym miejsce do naszych ziół będą nasłonecznione tarasy oraz okna o wystawie południowej. Jeżeli jednak takich nie posiadamy, to nic nie szkodzi. Wystarczy bowiem wystawić nasze zioła na słońce na godzinę w ciągu dnia, aby rosły prawidłowo. Do hodowli naszych ziół wybierajmy kuchnie lub pokuj dzienny; pozwoli to nam mieć do nich lepszy dostęp. Pamiętajmy o jednej bardzo ważnej sprawie: nie zostawiamy otwartych okien wprost na zioła, chłodny przeciąg może spowodować uszkodzenie tych delikatnych roślin.

 

Idealnie warunki do rozwoju?   Po przyniesieniu do domu nowych roślin, warto je przesadzić do nowych doniczek osobno w przypadku mięty czy tymianku, które są roślinami bardzo ekspansywnymi; mogłyby przerosnąć inne gatunki. Również szczypiorek, który posiada intensywny aromat mogący przejść na inne zioła warto hodować w osobnej doniczce. W jednej donicy natomiast dobrze będą czuły się takie rośliny jak bazylia, rozmaryn, majeranek czy kolendra.

A co z podlewaniem? Zarówno dojrzałe jak i świeże zioła są bardzo mocno wyczulone na poziom wody. Młode rośliny możemy podlewać bezpośrednio do doniczki. Starsze podlewamy na spodek i patrzymy czy woda została szybko „wypita”. Jeżeli się okaże, że po 30 minutach woda nadal stoi, należy jak najszybciej ją wylać. Nie możemy dopuścić „przelania” roślin – taka sytuacja prowadzi do gnicia i obumierania rośliny.  Dojrzała roślina sama reguluje poziom wody. Naszym priorytetem jest podlewanie roślin w ciepłe i suche dni, szczególnie w lato. Dzięki temu unikniemy usychania rośliny.

Jak pielęgnować aby były pięknie i zdrowe ? Nie możemy używać  żadnych sztucznych  preparatów wzmacniających rozrost ziół (zarówno w wodzie, glebie czy na liście), ponieważ  po takiej „kuracji” nie będą się nadawały do spożywania. Nawozy  do domowych roślin zielonych możemy stosować jedynie w przypadku, gdy zioła spełniają jedynie funkcje dekoracyjne. Ważna jest aby prowadzić regularny przegląd  roślin: usuwajmy suche listki , ewentualne pajęczyny czy zaczątki chorób bądź gnicia. Zioła mają dużą zdolność do samoregeneracji. Dla miłośników bazylii ważna rada: do potraw zrywajmy po 2 największe listki na łodygę. Jeżeli zerwiemy więcej zielonych płaszczyzn, to niestety roślina zacznie obumierać. Bazylia jak o nią dbać

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą z :

http://www.dietasrodziemnomorska.com.pl/pl/article/bazylia-54.html http://egzotyczne.ziarenko.net/category/smaki/ http://www.dobrzemieszkaj.pl/a/2766,Niezle_ziolko,,kuchnie http://metromsn.gazeta.pl/Lifestyle/1,127257,12075345,Rosliny_doniczkowe__wsrod_ziolowych_aromatow.html


Partnerzy
Poradnia Dietetyczna na Facebook
Umów wizytę
Szymon Chrzanowski - ZnanyLekarz.pl