Otyłość zaczyna się w głowie

Stajesz na wadze i okazuje się, że znowu przytyłeś. Zaczynasz zastanawiać się, co się z Tobą stało, że doprowadziłeś się do takiego stanu. Zaczynasz sobie tłumaczyć, że jest to spowodowane złymi genami, chorobą lub sposobem odżywiania. Ale czy na pewno tylko to?

Problem przyrostu masy ciała nie jest tylko i wyłącznie kwestią żywienia; jest ściśle związana z czynnikami natury psychologicznej, poziomem codziennego stresu czy zmaganiem się z konfliktami. Czy zastanawiałeś się jaką funkcję pełni jedzenie w Twoim życiu? Czy ma tylko zaspokajać nasze potrzeby fizjologiczne, czy może jest coś jeszcze, np. jest przejawem radzenia sobie z różnymi ciężkimi sytuacjami? A może wypełnia Twoją pustkę związana z brakiem miłości, czy po prostu zwykłą nudą? Wiele jest powodów przez które jesz za dużo. Chęć jedzenia może być rozwiązaniem na niewyjaśniony lęk, odczuwaniem stresu, czy obawę o siebie lub bliskich.
Otyłość zaczyna się od głowy

Codzienny stres powoduje, iż narastające emocje będą powodować chęć rozładowania napięcia. Jeżeli jeszcze nie radzisz sobie w sytuacjach stresowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jedzenie stanie się dla Ciebie najłatwiejszym kanałem na rozwiązywanie ich. Jeśli nie potrafisz nawiązywać pozytywnych relacji z innymi ludźmi, masz wrażenie, że jesteś osamotniony, niekochany- jedzenie może spełniać rolę pocieszyciela, wypełniać lukę w tym obszarze. Bardzo często Twoje  problemy z masą ciała mają podłoże w przeszłości, kiedy to mamy błędzie odczytywały  większość Twoich emocji jako głód i podawały Ci jedzenie. Być może jesteś w grupie osób, które były w przeszłości ofiarami przemocy, wykorzystywani seksualnego lub dziećmi alkoholików. Chęć jedzenia, a w konsekwencji przyrostu masy ciała, pozwala Tobie budować bezpieczną barierę dzięki której możesz trzymać ludzi na dystans w sytuacjach, kiedy nie chcesz wchodzić z nimi w bliższe relacje. Objadanie się pozwala Ci buntować się w sytuacjach dla Ciebie niekomfortowych np. relacji z bliskimi, okazywaniu swojej odrębności, a czasami chęcią zwrócenia na siebie uwagi innych. Zdarza się, że jedzenie i czynności z nim związane są jedynym obszarem, w którym masz 100% kontrolę i sam decydujesz, co i ile zjesz. Reszta obszarów jest w Twoim życiu ściśle związana z powinnością względem innych i sposobem kontroli na Twoje życie. Nadmiar kilogramów może pozwalać Ci usprawiedliwiać Twoje życiowe porażki albo lękasz się samemu wziąć  los w swoje ręce?

Otyłość zaczyna się w głowie

Codzienność związana z jedzeniem (ale tylko tym nie związanym z potrzebą fizjologiczną) jest bardzo dobrym wskaźnikiem, że coś w Twoim życiu dzieje się nie tak jak być powinno. Ten sygnał świadczy o tym, że w niewłaściwy sposób zaspokajamy swoje potrzeby.

Jeśli zdecydujesz się szukać przyczyn przez, które przybywasz na masie ciała, pamiętaj, iż sama analiza sposobu jedzenia nie pomoże Ci w redukcji kilogramów; powinieneś spojrzeć w głąb siebie. Może to być bolesne ale jest wskazane, by prawidłowo poradzić sobie z problemem.

 

 

 

 

 

 


Partnerzy
Poradnia Dietetyczna na Facebook
Umów wizytę
Szymon Chrzanowski - ZnanyLekarz.pl