Od poniedziałku jestem na diecie… część 1

Co druga osoba zaczyna odchudzanie od poniedziałku, nowego roku, urodzin czy od świąt. Takich postanowień w swojej praktyce słyszałem już setki. Kiedy jednak naprawdę warto zacząć zmieniać nawyki?

 

A więc jak zacząć?
Najlepiej ustalić pewne fakty. Ile chcemy schudnąć. Ile czasu sobie dajemy. Co musimy zmienić. Takie proste elementy bardzo ułatwiają przystąpienie oraz realizowanie swojego postanowienia. Jednak duża grupa ludzi woli podejść bez przygotowania, „ na żywioł”. Takie podejście gwarantuje porażkę w krótkim czasie. Problem zaczyna się co jeść, kiedy jeść. Warto ustalić sobie cele które są dla nas osiągalne. Nie ustalajmy sobie celu np. 5 kilogramów w 2 tygodnie przy nienormowanym czasie pracy oraz braku aktywności fizycznej, ponieważ się to nie uda. Ustalmy sobie cel prosty i łatwy do zrealizowania np. jedźmy słodycze co 3 dzień na podwieczorek czy wydłużajmy spacery z psem co 10 minut co tydzień.

Kiedy warto zacząć?
Ostatnio jedna z moich pacjentek stwierdziła, że zacznie coś zrobić z jedzeniem dopiero wtedy, kiedy jej mąż pojedzie na szkolenie, ponieważ wtedy będzie miała czas dla siebie. To stwierdzenie niestety słyszę bardzo rzadko, a szkoda. Taka postawa jest bardzo dobrym momentem, aby coś zmienić, w sposobie żywienia. Brak czasu jest głównym powodem, dla którego nie możemy zredukować masy ciała. Dlatego najlepszym momentem na zmianie nawyków będą:

  •  Urlop spędzany w domu
  • Wyjazd części domowników
  • Czas, kiedy mamy mniej pochłaniających czas obowiązków w pracy
  • Czas kiedy mamy wsparcie w rodzinie, która nas wspiera i mobilizuje

Nie zaczynajmy zmiany jeżeli:

  • Jesteśmy chorzy
  • Mamy mnóstwo obowiązków zawodowych oraz domowych
  • Kiedy nie potrafimy ustalić planu dnia
  • Kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji rodzinnej lub osobistej

 

Takie pierwsze postanowienia i ustalenia pozwolą nam na wdrożenie z większą łatwością oraz skutecznością działania, które pozwolą nam zmienić swoje odżywanie.


Partnerzy
Poradnia Dietetyczna na Facebook
Umów wizytę
Szymon Chrzanowski - ZnanyLekarz.pl