NAPÓJ DZIECIŃSTWA

Kakao

Kto jeszcze pamięta smak prawdziwego kakao. Coraz częściej dorośli na zgubę dla swoich pociech a czasami swoją kupują w marketach produkt, który w oczach większości żywieniowców jest marną podróbką kakao. Kakao w proszku zawieraj całą plejadę substancji nie wskazanych takich jak: niezdrowe cukier, tłuste mleko w proszku, emulgatory, lecytynę sojową i sztuczne aromaty  niż prawdziwe kakao. Tymczasem samo kakao jest bardzo zdrowe. Oprócz białka i tłuszczu (ok. 12 proc.) zawiera dużo potasu, fosforu, magnez, cynk oraz teobrominę, która pobudza układ nerwowy, działa regenerująco i odprężająco po wysiłku fizycznym i umysłowym.

Badania naukowe potwierdzają, że kakao na dobroczynny wpływ na układ krwionośny z powodu sporej zawartości przeciwutleniaczy. Pite kilka razy w tygodniu stabilizuje ciśnienie krwi, działa antyzakrzepowo, wzmacnia naczynia krwionośne i serce. Szklanka mleka 1 ,5-procentowego z łyżeczką kakao i łyżeczką cukru to 135 kcal dla porównania – szklanka podróbki kakao rozpuszczonej z mlekiem potrafi mieć 200 kcal i mega dużą dawkę cukru i tłuszczu.

 

Domowe kakao niebłyskawiczne….

Kakao posiada dużo tłuszczu, dlatego słabo rozpuszcza się w zimnym mleku. Wymieszaj łyżeczkę kakao z łyżeczką cukru, dolej jedną trzecią szklanki mocno podgrzanego 1,5-procentowego mleka, wymieszaj trzepaczką do ubijania piany. Dodaj zimnego mleka, gotowe!

Podczas zakupów

Kakao jest świetnym źródłem antyoksydantów

  • Co z tego, że kakao produkowane z myślą o dzieciach jest wzbogacane wapniem, witaminami A, D czy B, skoro zawiera mnóstwo cukru, a tak naprawdę ważne są witaminy i mikroelementy występujące naturalnie, bo te sztuczne orgazm słabo przyswaja.
  • Nie kupujmy kakao rozpuszczalnego zawiera mnóstwo cukru i składników nie zdrowych dla dzieci. Ogr
    aniczmy dawanie tego rodzaju produktów dzieciom, żeby w przyszłości uniknąć problemów ze zdrowiem.
  • Zawsze lepiej kupować kakao w puszce lub w szczelnie zafoliowanym kartoniku – będzie mniej zwietrzałe.

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą z :

http://www.suburbanbliss.net/suburbanbliss/2011/01/twelve-days-sort-of-christmas-cocktails-the-sledding-hill.html

http://cocoaskiss.blogspot.com/2012/07/what-is-alkalized-cocoa-powder.html

http://www.npr.org/blogs/money/2010/07/19/128620940/reports-hedge-fund-buys-up-europe-s-cocoa-supply


Partnerzy
Poradnia Dietetyczna na Facebook
Umów wizytę
Szymon Chrzanowski - ZnanyLekarz.pl