Nie daj się nabić w butelkę.

Oliwa z oliwek w naszym kraju staje się coraz popularniejszym produktem. Zakup oliwy w Polsce nie jest jednak prosty. Oferta sklepowa pełna jest różnorodnych oliw z różnych krajów i odmian.Co powinno znajdować się na etykiecie?

Jak zatem wybrać tą najlepszą?

Przede wszystkim należy dokładnie sprowadzić etykietkę oliwy.  Produkty w Polsce są objęte rożnego rodzaju dyrektywami Europejskim, które mówią nam, co powinno się znajdować na etykiecie. Jednak wielu producentów oraz dystrybutorów wykorzystuje niewiedzę konsumentów i wprowadza nas w błąd.

Co powinno znajdować się na etykiecie?

Nazwa oliwy: aby być pewnym, że oliwa z oliwek ma cenne dla naszego zdrowia substancje, powinniśmy zawsze wybierać ekstra oliwę z oliwek pierwszego tłoczenia (extra virgin/virgin extra/extra vergine), najwyższej kategorii, uzyskanej wyłącznie za pomocą środków mechanicznych.  Producent: warto wiedzieć, kto jest producentem oliwy, ewentualnie kto ją konfekcjonował w przypadku, gdy nie zrobił tego sam producent.

 Czy oliwa w butelce jest mieszanką oliw ?

Nie. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty, które tylko przypominają oliwę.  Na rynku są w obiegu oleje z zawartością kilkuprocentową domieszką oliwy z oliwek te produkty zawierają znacznie mniej cennych polifenoli i witamin. Są one przeważnie sztucznie barwione i jedynie kolorem przypominają oliwę z oliwek.

Jaki powinien być kolor oliwy?Jaki powinien być kolor oliwy?

Kolor oliwy nie ma bezpośredniego wpływu na smak i jakość oliwy. Spotkać możemy oliwy o kolorze od zielonego poprzez żółty aż do złocistego- kolor zależy od stopnia dojrzałości owoców  oraz regionu zbiorów. Ważne jest, aby nie posiadała czerwonych refleksów. Ich obecność świadczy o tym, iż oliwa nie nadaje się do spożycia ponieważ się utleniła.

Jak poznać tą najlepszą oliwę z oliwek?

Temperatura: właściwości oliwy z oliwek ujawniają się, kiedy ma ona temp. 28-30°C. dlatego do degustacji warto podgrzać w dłoniach naczynie, w którym jest próbka oliwy.

Zapach: warto wąchać oliwę, powinna być wyczuwalna, przyjemna, a przede wszystkim posiadać świeży zapach. Brak tych cech świadczy o niskiej jakości oliwy.

Smak:  o dobrej jakości oliwy świadczy wyczuwalny smak. Nie powinniśmy wyczuwać słodkiego smaku, oliwy są gorzkie, cierpkie w smaku, dla wcześnie zbieranych oliwek charakterystyczny jest lekko pieprzny czy pikantny posmak- jeśli go wyczuwamy to znaczy że trafiliśmy na dobrą oliwę. Drapiący w gardle smak, świadczy o dużej ilości cennych dla nas polifenoli. Nie wszystkie rodzaje oliwy są jednakowe. Podobnie jak wino, oliwa nabiera różnych smaków i aromatów. Uzależnione jest to od odmiany oliwek użytych do produkcji i faz zbiorów owoców, z których jest tłoczna.  Najłagodniejsza jest z oliwek pochodzących z końcowej fazy zbiorów, natomiast  najostrzejsza – z tych najwcześniej zebranych.

O jakości oliwy decyduje zawartość wolnych kwasów tłuszczowych. Im niższa zawartość kwasów, tym lepsza jest oliwa. Jeśli oliwki użyte do tłoczenia oliwy są za dojrzałe lub za długo były przechowywane przed tłoczeniem albo zostały uszkodzone podczas transportu, wzrasta w nich zawartość wolnych kwasów.

Oliwę z oliwek dzielimy na :

Extra Virgin– to oliwa z wytłoczyn świeżych oliwek, nie podlegających żadnym procesom chemicznym. W 100% jest to sok z oliwek. Oliwa tego typu może być filtrowana i jest wtedy przejrzysta, natomiast w nierafinowanej występują widoczne osady.

Virgin– oliwa z pierwszego tłoczenia w której znajduje się więcej niż w Extra Virgin wolnych kwasów tłuszczowych. Oliwy virgin zwykle nie można kupić w sklepach, służy ona do wzbogacania oliwy rafinowanej.

Lampante– oliwa z pierwszego tłoczenia o dużej zawartości kwasów tłuszczowych, nie nadająca się do spożycia

Rafinowana oliwa z oliwek– . oliwa powstałą w wyniku rafinacji, która nie spełnia norm dotyczących sklasyfikowania jako extra virgin. Pozbawiona, smaku, koloru i zapachu, jest neutralna. Dodaje się do niej oliwę virgin aby ją uszlachetnić.

Oliwa z wytłoczyn z oliwek (sansa, pomace) – oliwa otrzymywana przez zmieszanie rafinowanej oliwy z oliwą z wytłoczyn oliwek oraz oliwy z pierwszego tłoczenia ( innej niż lampante). Jest to oliwa najniższej kategorii.

Jak przechowywać ?

Jak przechowywać ?

Oliwę przechowujemy w suchym, zacienionym miejscu w temperaturze od 10 do 18 stopni Celsjusza. Po otwarciu butelki oliwę najlepiej spożyć w ciągu 3,  maksymalnie 6-ciu miesięcy.

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą z :

http://www.chiropractic-help.com/Olive-oil-benefits.html

http://www.prosodol.gr/?q=node/203

http://healthnbeauty.myworldmysite.com/content/olive-oil-health


Partnerzy
Poradnia Dietetyczna na Facebook
Umów wizytę
Szymon Chrzanowski - ZnanyLekarz.pl