Czy dieta odchudzająca musi dużo kosztować?

Przechodzenie na  dietę przez wielu kojarzy się z wyrzeczeniami oraz znacznie większymi wydatkami na jedzenie. Aspekt finansowy dla wielu staje się czynnikiem demotywującym, który powoduje odejście od zmiany stylu jedzenia proponowanego przez dietę.  Ale czy może być inaczej?

Oczywiście, że tak. Dzięki coraz większej konkurencji na rynku spożywczym możemy już kupić świeże owoce czy warzywa w przystępnej cenie. Bardzo często sieci dyskontowe pragnące przyciągnąć klientów  oferują po bardzo atrakcyjnych cenach produkty takie jak ryby morskie bogate w cenne kwasy omega 3 i NNKT potrzebne do prawidłowego rozwoju naszego układu nerwowego,  tanie produkty nabiałowe czy duży wybór chudych mięs, oliw, olejów czy zdrowych margaryn, pieczywa  oraz mrożonek.

Łosoś

Kolejnym czynnikiem, który może powodować że nasza dieta będzie tańsza jest stosowanie sezonowych warzywa czy owoców.  Każdy profesjonalny dietetyk powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż wykorzystanie sezonowych i świeżych warzyw i owoców będzie dla ich pacjentów tańsze oraz, co bardzo prawdopodobne, nie będzie znacząco odbiegało od ich starych nawyków żywieniowych, co z kolei będzie sprzyjać większej motywacji w stosowaniu się diety.

Jeszcze jednym istotnym czynnikiem, który powoduje, iż wydajemy znacznie więcej na jedzenie jest brak planowania oraz kupowanie na bieżąco w małych sklepach produktów potrzebnych nam do trzymania się diety. Planowanie i ustalanie, co w ciągu tygodnia będziemy jeść powoduje, że nie kupujemy za dużo, a w konsekwencji nie wyrzucamy jedzenia, co niestety w naszym kraju jest nagminne.

Ale co jeśli mamy mało czasu i musimy zjeść na mieście?

Często w takiej sytuacji, z braku czasu, lądujemy w fast foodzie. Jeśli akurat jesteśmy na diecie, kupujemy  horrendalnie drogą sałatkę, którą polejemy bardzo kalorycznym sosem i w efekcie wyjdzie na to samo, co zjedzenie niezdrowego hamburgera.  Po takiej wizycie nie dość, że wydaliśmy dużo pieniędzy, to jeszcze obwiniamy siebie, że odeszliśmy od diety. Bardzo często mylnie uważamy, że fast foody są tańsze niż  inne miejsca z jedzeniem. Prawda jest inna. W większości sieci fast foodów możemy znaleźć  tańsze jedzenie w postaci hamburgerów, tortill czy frytek. Niestety rzadko kończy się tylko na jednym z tych produktów. Duża ilość tłuszczu oraz soli powoduje, iż apetyt rośnie w miarę jedzenia i do tych tanich dań dobieramy kolejne napoje gazowane czy ciastka i w konsekwencji wydajemy znacznie więcej niż zamierzaliśmy.  Ponadto jedzenie w fast foodach znacznie przyśpiesza ryzyko nadwagi, otyłości, wystąpienia nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Fast food

 

 

Dobrą alternatywą  dla jedzenia na mieście w  Fast foodach są bary wegetariańskie oraz bary mlecznie. Po pierwsze są tańsze niż fast foody, po drugie zdrowsze. W barach mlecznych spokojnie znajdziemy zdrowie posiłki, które będą zbliżone do tych z naszych diet. Ponadto dzięki temu, że stołuje się w nich duża liczba osób, dania tam serwowane są świeże. Bistra wegetariańskie, podobnie jak bary mlecznie, dostarczą nam świeżych niskokalorycznych bogatych w witaminy oraz niezbędne składniki mineralne posiłków a przy okazji znacznie tańszych niż fast foody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą z :

http://www.boston.com/business/gallery/quirkyfastfooditems/

http://taaza2u.com/sea-food/whole-cat-fish-55.html


Partnerzy
Poradnia Dietetyczna na Facebook
Umów wizytę
Szymon Chrzanowski - ZnanyLekarz.pl